Logopeda szkolny

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda to terapeuta zajmujący się pomocą dla dzieci, młodzieży, z takimi zaburzeniami wymowy, jak np. seplenienie, rotacyzm, jąkanie, terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniami w różnym stopniu. Zadaniem logopedy jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej.

Do najczęściej spotykanych zaburzeń mowy zalicza się:

1 seplenienie międzyzębowe – w czasie wymawiania głosek takich, jak np. s, z, c, dz język wsuwany jest między zęby;

2 seplenienie proste – to najczęściej zamiana głosek sz, ż, cz, dż na s, z, c, dz bądź ś, ź, ć, dź np. zamiast szkoła – skoła;

3 rotacyzm – brak głoski r (głoska r jest zastępowana głoską l lub j ) lub nieprawidłowa jej wymowa;

4 bezdźwięczność – głoski dźwięczne ulegają ubezdźwięcznieniu np. woda – fota;

5 mowa cicha, niewyraźna lub gwarowa np. kiedy – kedy.

Podczas prowadzenia terapii logopedycznej, bardzo ważne jest zaangażowanie dziecka i współpraca dziecko- logopeda – rodzic.

Tylko systematyczne ćwiczenia gwarantują sukces prowadzonej terapii. Rodzice mają za zadanie utrwalenie z dzieckiem opracowanego w gabinecie logopedycznym materiału. Włączenie się rodziców w proces terapii gwarantuje lepsze wyniki, czyli zautomatyzowanie się prawidłowej wymowy w mowie spontanicznej.

AKTUALNOŚCI:

Zdalne nauczanie

Utworzono dnia 31.03.2021
Zajęcia logopedyczne odbywają się na classroom do 09.04.2021  Klasa I- piątek 12.00 Klasa II- wtorek 12.00 Klasa III- środa 12.00 Dzieci z grup przedszkolnych otrzymują zadania do pracy drogą mailową przekazaną przez wychowawców klas.
czytaj dalej na temat: Zdalne nauczanie

PONIEDZIAŁEK 13.12.2021

OBIAD: ZUPA KRUPNIK, PIECZYWO